Christiansburg dominates 3A west wrestling regional

By Alyssa Rae - Sports Anchor / Reporter

CHRISTIANSBURG (WSLS 10 SPORTS) 3A West wrestling Region Results (via trackwrestling.com) - Team Scores

1. Christiansburg 309.0

2. Cave Spring 183.0

3. Western Albemarle 153.5

4. Lord Botetourt 151.0

5. Abingdon 147.0

6. Brookville 146.0

7. Staunton River 85.0

8. Turner Ashby 74.0

8. Waynesboro 74.0

10. Tunstall 64.5

11. Hidden Valley 63.0

12. Northside 56.5

13. Rockbridge County 52.0

14. Fort Defiance 43.5

15. Blacksburg 41.0

16. Patrick County 40.0

17. Rustburg 39.5

18. Liberty (Bedford) 37.0

19. Heritage 35.0

20. Alleghany 31.0

21. Broadway 24.0

22. Fluvanna County 22.0

23. Monticello 14.0

24. Spotswood 11.0

25. Magna Vista 1.0

106 Results

Guaranteed Places

1st Place - Kip Nininger of Cave Spring

2nd Place - Brandon Crowder of Christiansburg

3rd Place - Jackson Newton of Abingdon

4th Place - Trey Meehan of Hidden Valley

5th Place - Beighley Austin of Western Albemarle

6th Place - Lattrell Davidson of Heritage

7th Place - Coty Derrow of Broadway

8th Place - Joseph Edwards of Alleghany

1st Place Match

Kip Nininger (Cave Spring) 4-0, Fr. over Brandon Crowder (Christiansburg) 3-1, Fr. (Dec 6-5).

3rd Place Match

Jackson Newton (Abingdon) 4-1, Fr. over Trey Meehan (Hidden Valley) 11-6, So. (Fall 1:08).

5th Place Match

Beighley Austin (Western Albemarle) 36-15, So. over Lattrell Davidson (Heritage) 3-3, So. (Dec 10-9).

7th Place Match

Coty Derrow (Broadway) 3-2, Fr. over Joseph Edwards (Alleghany) 2-3, So. (Fall 1:12).

113 Results

Guaranteed Places

1st Place - Josiah Robinson of Northside

2nd Place - Daniel Milstead of Abingdon

3rd Place - Garrett Kuchan of Christiansburg

4th Place - brian lange of Patrick County

5th Place - Jack Overstreet of Western Albemarle

6th Place - Dylan Kahn of Waynesboro

7th Place - Lain Weaver of Fort Defiance

8th Place - David Vaughan of Brookville

1st Place Match

Josiah Robinson (Northside) 3-0, So. over Daniel Milstead (Abingdon) 2-1, Sr. (MD 9-1).

3rd Place Match

Garrett Kuchan (Christiansburg) 5-1, Fr. over brian lange (Patrick County) 3-2, Jr. (MD 15-3).

5th Place Match

Jack Overstreet (Western Albemarle) 35-6, Jr. over Dylan Kahn (Waynesboro) 2-3, So. (Fall 1:44).

7th Place Match

Lain Weaver (Fort Defiance) 4-3, So. over David Vaughan (Brookville) 1-3, Sr. (Fall 4:00).

120 Results

Guaranteed Places

1st Place - Xander Whitehurst of Christiansburg

2nd Place - Hudson Stewart of Brookville

3rd Place - Tyler Mann of Lord Botetourt

4th Place - Dylan McDonald of Hidden Valley

5th Place - Justin Mutter of Staunton River

6th Place - Kaden Wagner of Rockbridge County

7th Place - Zach Swales of Western Albemarle

8th Place - Ethan Rorrer of Patrick County

1st Place Match

Xander Whitehurst (Christiansburg) 4-0, Jr. over Hudson Stewart (Brookville) 3-1, Fr. (Fall 1:56).

3rd Place Match

Tyler Mann (Lord Botetourt) 30-6, Sr. over Dylan McDonald (Hidden Valley) 10-9, Sr. (Fall 4:49).

5th Place Match

Justin Mutter (Staunton River) 17-6, Fr. over Kaden Wagner (Rockbridge County) 2-3, So. (TF-1.5 4:43 (17-1)).

7th Place Match

Zach Swales (Western Albemarle) 30-17, So. over Ethan Rorrer (Patrick County) 2-3, Jr. (Dec 6-3).

126 Results

Guaranteed Places

1st Place - Zach Schmitt of Cave Spring

2nd Place - Jake DuVall of Lord Botetourt

3rd Place - Dakota Wilson of Tunstall

4th Place - Jared Glover of Brookville

5th Place - Andrew Morgan of Christiansburg

6th Place - Xavier Wooten of Heritage

7th Place - James Thompson of Staunton River

8th Place - Andrew Rakes of Western Albemarle

1st Place Match

Zach Schmitt (Cave Spring) 4-0, Jr. over Jake DuVall (Lord Botetourt) 38-3, Sr. (Dec 2-0).

3rd Place Match

Dakota Wilson (Tunstall) 15-2, So. over Jared Glover (Brookville) 3-2, Sr. (Dec 2-1).

5th Place Match

Andrew Morgan (Christiansburg) 4-2, So. over Xavier Wooten (Heritage) 3-3, Sr. (Fall 1:19).

7th Place Match

James Thompson (Staunton River) 17-12, Fr. over Andrew Rakes (Western Albemarle) 17-17, Jr. (Dec 11-7).

132 Results

Guaranteed Places

1st Place - Marshall Keller of Christiansburg

2nd Place - Ethan Young of Lord Botetourt

3rd Place - COLTON WILKERSON of Brookville

4th Place - Preston Weist of Cave Spring

5th Place - Trey Hoover of Turner Ashby

6th Place - Andreas McCullough of Western Albemarle

7th Place - Ben Smith of Blacksburg

8th Place - Carter Hupp of Northside

1st Place Match

Marshall Keller (Christiansburg) 4-0, Jr. over Ethan Young (Lord Botetourt) 11-5, Sr. (MD 9-1).

3rd Place Match

COLTON WILKERSON (Brookville) 4-1, So. over Preston Weist (Cave Spring) 4-2, So. (Dec 4-1).

5th Place Match

Trey Hoover (Turner Ashby) 3-2, So. over Andreas McCullough (Western Albemarle) 30-18, Sr. (Fall 1:22).

7th Place Match

Ben Smith (Blacksburg) 3-2, Jr. over Carter Hupp (Northside) 2-3, So. (Fall 3:53).

138 Results

Guaranteed Places

1st Place - Josh Baier of Cave Spring

2nd Place - Josh Linkous of Christiansburg

3rd Place - Bridger Johnson of Abingdon

4th Place - Luke Young of Lord Botetourt

5th Place - Anthony Ramazani of Western Albemarle

6th Place - Tyler Davis of Staunton River

7th Place - Jose Ramos of Waynesboro

8th Place - Jarod Wigglesworth of Brookville

1st Place Match

Josh Baier (Cave Spring) 4-0, Sr. over Josh Linkous (Christiansburg) 3-1, Sr. (Dec 6-3).

3rd Place Match

Bridger Johnson (Abingdon) 4-1, Sr. over Luke Young (Lord Botetourt) 32-7, Jr. (Dec 8-2).

5th Place Match

Anthony Ramazani (Western Albemarle) 31-12, Sr. over Tyler Davis (Staunton River) 23-11, Sr. (Dec 7-2).

7th Place Match

Jose Ramos (Waynesboro) 3-2, So. over Jarod Wigglesworth (Brookville) 2-3, Sr. (Dec 9-4).

145 Results

Guaranteed Places

1st Place - Ben Chapman of Cave Spring

2nd Place - Daniel Hoge of Christiansburg

3rd Place - Will Davis of Western Albemarle

4th Place - Jason Powers of Turner Ashby

5th Place - Jack Campbell of Abingdon

6th Place - Kyle Kohinke of Brookville

7th Place - P.J. Allen of Northside

8th Place - John Sedovy of Rockbridge County

1st Place Match

Ben Chapman (Cave Spring) 4-0, Sr. over Daniel Hoge (Christiansburg) 3-1, Sr. (SV-1 5-3).

3rd Place Match

Will Davis (Western Albemarle) 44-6, Sr. over Jason Powers (Turner Ashby) 4-2, Sr. (Dec 5-1).

5th Place Match

Jack Campbell (Abingdon) 3-2, Fr. over Kyle Kohinke (Brookville) 2-3, Sr. (Dec 2-0).

7th Place Match

P.J. Allen (Northside) 3-2, Jr. over John Sedovy (Rockbridge County) 2-3, Fr. (MD 15-5).

152 Results

Guaranteed Places

1st Place - Austin Wilkerson of Brookville

2nd Place - Lance Levesque of Abingdon

3rd Place - Nick Giantonio of Christiansburg

4th Place - Kerry Showalter of Waynesboro

5th Place - Jacob Booth of Lord Botetourt

6th Place - Luke Moats of Rustburg

7th Place - Aladdin Elroumy of Liberty (Bedford)

8th Place - Mark Daroshefski of Cave Spring

1st Place Match

Austin Wilkerson (Brookville) 4-0, Sr. over Lance Levesque (Abingdon) 3-1, Sr. (Dec 10-3).

3rd Place Match

Nick Giantonio (Christiansburg) 4-1, Jr. over Kerry Showalter (Waynesboro) 3-2, So. (Fall 1:20).

5th Place Match

Jacob Booth (Lord Botetourt) 36-15, Jr. over Luke Moats (Rustburg) 3-3, Jr. (Fall 2:12).

7th Place Match

Aladdin Elroumy (Liberty (Bedford)) 3-2, So. over Mark Daroshefski (Cave Spring) 2-3, Fr. (Dec 15-10).

160 Results

Guaranteed Places

1st Place - Hunter Bolen of Christiansburg

2nd Place - Roger Graham of Waynesboro

3rd Place - Jordan Patterson of Brookville

4th Place - Ian Dillon of Fluvanna County

5th Place - Tristen Czadzeck of Abingdon

6th Place - Kage Tomlin of Rockbridge County

7th Place - Grant Weaver of Turner Ashby

8th Place - Aaric Morgan of Northside

1st Place Match

Hunter Bolen (Christiansburg) 4-0, Sr. over Roger Graham (Waynesboro) 3-1, Sr. (TF-1.5 4:40 (17-1)).

3rd Place Match

Jordan Patterson (Brookville) 4-1, Jr. over Ian Dillon (Fluvanna County) 25-3, Sr. (Dec 3-0).

5th Place Match

Tristen Czadzeck (Abingdon) 3-2, Sr. over Kage Tomlin (Rockbridge County) 3-3, Fr. (Fall 2:38).

7th Place Match

Grant Weaver (Turner Ashby) 3-2, Jr. over Aaric Morgan (Northside) 2-3, Sr. (Fall 1:37).

170 Results

Guaranteed Places

1st Place - Gage Levine of Christiansburg

2nd Place - William Seymore of Abingdon

3rd Place - Anderson Huger of Rockbridge County

4th Place - Colin Cook of Waynesboro

5th Place - Jason Ruff of Rustburg

6th Place - Noah Brooks of Staunton River

7th Place - Jacob Brown of Lord Botetourt

8th Place - Gary Vaclavicek of Monticello

1st Place Match

Gage Levine (Christiansburg) 4-0, Sr. over William Seymore (Abingdon) 3-1, So. (Dec 3-1).

3rd Place Match

Anderson Huger (Rockbridge County) 4-1, Jr. over Colin Cook (Waynesboro) 3-2, Sr. (Fall 2:14).

5th Place Match

Jason Ruff (Rustburg) 4-2, Sr. over Noah Brooks (Staunton River) 9-4, Sr. (Inj. 0:52).

7th Place Match

Jacob Brown (Lord Botetourt) 8-3, So. over Gary Vaclavicek (Monticello) 2-3, Jr. (Fall 1:38).

182 Results

Guaranteed Places

1st Place - Nathanel Riley of Western Albemarle

2nd Place - Erik Eva of Christiansburg

3rd Place - Morgan Viar of Brookville

4th Place - Caspian Driscoll of Blacksburg

5th Place - Logan Poff of Lord Botetourt

6th Place - Josh Jerrells of Tunstall

7th Place - Jacob Carter of Hidden Valley

8th Place - Justin O`Quinn of Abingdon

1st Place Match

Nathanel Riley (Western Albemarle) 45-0, Sr. over Erik Eva (Christiansburg) 3-1, Jr. (Dec 7-5).

3rd Place Match

Morgan Viar (Brookville) 4-1, Jr. over Caspian Driscoll (Blacksburg) 4-2, Sr. (Fall 2:21).

5th Place Match

Logan Poff (Lord Botetourt) 18-6, Sr. over Josh Jerrells (Tunstall) 12-3, Jr. (Dec 5-3).

7th Place Match

Jacob Carter (Hidden Valley) 21-11, So. over Justin O`Quinn (Abingdon) 2-3, Fr. (Dec 10-6).

195 Results

Guaranteed Places

1st Place - Noah Bushman of Cave Spring

2nd Place - Ty Kwak of Christiansburg

3rd Place - Samuel Kirtley of Staunton River

4th Place - Jabari Gomez of Western Albemarle

5th Place - Ethan Roark of Abingdon

6th Place - Michael Crowder of Alleghany

7th Place - Damontre Saunders of Liberty (Bedford)

8th Place - Derrick Lawson of Heritage

1st Place Match

Noah Bushman (Cave Spring) 4-0, Sr. over Ty Kwak (Christiansburg) 3-1, So. (Fall 1:45).

3rd Place Match

Samuel Kirtley (Staunton River) 13-7, Jr. over Jabari Gomez (Western Albemarle) 34-11, Sr. (Fall 1:34).

5th Place Match

Ethan Roark (Abingdon) 4-2, So. over Michael Crowder (Alleghany) 2-3, Sr. (Fall 5:29).

7th Place Match

Damontre Saunders (Liberty (Bedford)) 3-2, So. over Derrick Lawson (Heritage) 2-3, Sr. (Dec 5-1).

220 Results

Guaranteed Places

1st Place - Marquis Cobbs of Cave Spring

2nd Place - Matthew Fulcher of Tunstall

3rd Place - Eric Reynolds of Lord Botetourt

4th Place - Andy Smith of Christiansburg

5th Place - Cameron Hyler of Alleghany

6th Place - Seth Kiser of Turner Ashby

7th Place - Terrence Drew of Staunton River

8th Place - James Lane of Patrick County

1st Place Match

Marquis Cobbs (Cave Spring) 4-0, Sr. over Matthew Fulcher (Tunstall) 12-1, Sr. (Dec 7-2).

3rd Place Match

Eric Reynolds (Lord Botetourt) 33-7, Sr. over Andy Smith (Christiansburg) 4-2, So. (Dec 5-2).

5th Place Match

Cameron Hyler (Alleghany) 3-2, Sr. over Seth Kiser (Turner Ashby) 2-3, Sr. (Dec 2-1).

7th Place Match

Terrence Drew (Staunton River) 3-2, Sr. over James Lane (Patrick County) 2-3, Jr. (Fall 1:39).

285 Results

Guaranteed Places

1st Place - Tyler Michael of Fort Defiance

2nd Place - Jessie Knight of Turner Ashby

3rd Place - Jacob Jackson of Western Albemarle

4th Place - Joshua Rush of Hidden Valley

5th Place - Mohamed Elroumy of Liberty (Bedford)

6th Place - Ian Thomas of Heritage

7th Place - Jesse Hanson of Lord Botetourt

8th Place - Patrick Ferrell of Christiansburg

1st Place Match

Tyler Michael (Fort Defiance) 7-0, Jr. over Jessie Knight (Turner Ashby) 3-1, Fr. (Fall 1:32).

3rd Place Match

Jacob Jackson (Western Albemarle) 35-14, Jr. over Joshua Rush (Hidden Valley) 11-8, Sr. (Fall 1:26).

5th Place Match

Mohamed Elroumy (Liberty (Bedford)) 3-2, Sr. over Ian Thomas (Heritage) 3-3, Sr. (TB-1 4-2).

7th Place Match

Jesse Hanson (Lord Botetourt) 27-9, So. over Patrick Ferrell (Christiansburg) 2-3, Sr. (Fall 3:40).

Copyright by WSLS - All rights reserved