wsls logo

WATCH: VHSL Region 3D wrestling tournament in Christiansburg

Christiansburg takes home the team title, advances 9 to State Tournaments

106

Guaranteed Places

  • 1st Place - Gage Cockran of William Byrd
  • 2nd Place - Connor Nichols of Abingdon

1st Place Match

  • Gage Cockran (William Byrd) 2-1, Fr. over Connor Nichols (Abingdon) 2-1, Jr. (Dec 10-4)

2nd Place Match

  • Connor Nichols (Abingdon) 2-1, Jr. over () , . (NC)

CHRISTIANSBURG, Va.113

Guaranteed Places

  • 1st Place - Jr Policarpo of Christiansburg
  • 2nd Place - Dominic Pascoe of William Byrd
  • 3rd Place - Cody Williams of Lord Botetourt

1st Place Match

  • Jr Policarpo (Christiansburg) 3-0, Jr. over Dominic Pascoe (William Byrd) 5-2, So. (Dec 5-4)

2nd Place Match

  • Dominic Pascoe (William Byrd) 5-2, So. over Cody Williams (Lord Botetourt) 2-3, Fr. (NC)

3rd Place Match

  • Cody Williams (Lord Botetourt) 2-3, Fr. over () , . (Bye)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place - JB Dragovich of Hidden Valley
  • 2nd Place - Dexter Gaines of William Byrd
  • 3rd Place - Trey Saunders of Lord Botetourt
  • 4th Place - Gabe Kirk of Cave Spring

1st Place Match

  • JB Dragovich (Hidden Valley) 6-0, Jr. over Dexter Gaines (William Byrd) 4-1, Fr. (Fall 0:58)

2nd Place Match

  • Dexter Gaines (William Byrd) 4-1, Fr. over Trey Saunders (Lord Botetourt) 5-2, So. (NC)

3rd Place Match

  • Trey Saunders (Lord Botetourt) 5-2, So. over Gabe Kirk (Cave Spring) 1-8, Fr. (Fall 2:49)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place - Derek Burton of William Byrd
  • 2nd Place - Dalton Minnick of Abingdon
  • 3rd Place - Max Ochalek of Northside
  • 4th Place - Jared Critzer of Hidden Valley

1st Place Match

  • Derek Burton (William Byrd) 4-2, Sr. over Dalton Minnick (Abingdon) 3-2, So. (MD 10-0)

2nd Place Match

  • Dalton Minnick (Abingdon) 3-2, So. over Max Ochalek (Northside) 6-6, Jr. (NC)

3rd Place Match

  • Max Ochalek (Northside) 6-6, Jr. over Jared Critzer (Hidden Valley) 0-2, So. (Fall 4:48)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place - Ethan Slaughter of Christiansburg
  • 2nd Place - Bailey Davidson of Northside
  • 3rd Place - Gavin Ellis of William Byrd
  • 4th Place - Brogan Shutts of Lord Botetourt
  • 5th Place - Cole Jarrett of Hidden Valley

1st Place Match

  • Ethan Slaughter (Christiansburg) 3-2, Sr. over Gavin Ellis (William Byrd) 3-4, Sr. (MD 16-3)

2nd Place Match

  • Bailey Davidson (Northside) 5-2, Sr. over Gavin Ellis (William Byrd) 3-4, Sr. (Fall 2:10)

3rd Place Match

  • Bailey Davidson (Northside) 5-2, Sr. over Brogan Shutts (Lord Botetourt) 4-4, Jr. (Dec 4-1)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place - Luke Robie of Christiansburg
  • 2nd Place - Steve Tingler of William Byrd
  • 3rd Place - Luke Kuehler of Hidden Valley
  • 4th Place - Lucas Day of Northside
  • 5th Place - Gray Arnold of Lord Botetourt
  • 6th Place - Austin Dobbs of Abingdon

1st Place Match

  • Luke Robie (Christiansburg) 4-0, Jr. over Steve Tingler (William Byrd) 8-1, Sr. (Fall 0:53)

2nd Place Match

  • Steve Tingler (William Byrd) 8-1, Sr. over Luke Kuehler (Hidden Valley) 7-3, Jr. (NC)

3rd Place Match

  • Luke Kuehler (Hidden Valley) 7-3, Jr. over Lucas Day (Northside) 4-5, Sr. (Dec 5-2)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place - Dawson Gragg of Christiansburg
  • 2nd Place - Nicholas Young of Lord Botetourt
  • 3rd Place - Christopher Hunt of Northside
  • 4th Place - Logan Turner of Cave Spring
  • 5th Place - Joshua Sohm of Hidden Valley
  • 6th Place - Bricen Lancaster of William Byrd

1st Place Match

  • Dawson Gragg (Christiansburg) 4-0, Jr. over Nicholas Young (Lord Botetourt) 7-1, Sr. (SV-1 5-3)

2nd Place Match

  • Nicholas Young (Lord Botetourt) 7-1, Sr. over Christopher Hunt (Northside) 6-3, Sr. (NC)

3rd Place Match

  • Christopher Hunt (Northside) 6-3, Sr. over Logan Turner (Cave Spring) 4-5, So. (Fall 1:53)

5th Place Match

  • Joshua Sohm (Hidden Valley) 3-5, So. over Bricen Lancaster (William Byrd) 3-6, Fr. (MD 13-4)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place - Xavier Preston of William Byrd
  • 2nd Place - Austin Hunley of Northside
  • 3rd Place - JJ Pociask of Christiansburg
  • 4th Place - Luke Tompkins of Carroll County
  • 5th Place - Noah Williams of Lord Botetourt

1st Place Match

  • Xavier Preston (William Byrd) 5-0, So. over Austin Hunley (Northside) 4-3, Sr. (Fall 3:49)

2nd Place Match

  • Austin Hunley (Northside) 4-3, Sr. over JJ Pociask (Christiansburg) 4-1, So. (NC)

3rd Place Match

  • JJ Pociask (Christiansburg) 4-1, So. over Luke Tompkins (Carroll County) 6-9, Jr. (Fall 1:53)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place - Conner Shiflett of Lord Botetourt
  • 2nd Place - Kyle Keister of Christiansburg
  • 3rd Place - Blake Foster of Northside
  • 4th Place - Mac Simmons of William Byrd
  • 5th Place - Zachary Reed of Abingdon

1st Place Match

  • Conner Shiflett (Lord Botetourt) 6-1, Jr. over Kyle Keister (Christiansburg) 3-1, Sr. (Fall 2:19)

2nd Place Match

  • Kyle Keister (Christiansburg) 3-1, Sr. over Blake Foster (Northside) 4-1, Sr. (NC)

3rd Place Match

  • Blake Foster (Northside) 4-1, Sr. over Mac Simmons (William Byrd) 2-3, Sr. (Fall 4:17)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place - Jake Baier of Christiansburg
  • 2nd Place - Sam Francis of Lord Botetourt
  • 3rd Place - Evan Elliott of Northside

1st Place Match

  • Jake Baier (Christiansburg) 3-0, So. over Sam Francis (Lord Botetourt) 5-2, Sr. (Dec 8-4)

2nd Place Match

  • Sam Francis (Lord Botetourt) 5-2, Sr. over Evan Elliott (Northside) 1-3, So. (NC)

3rd Place Match

  • Evan Elliott (Northside) 1-3, So. over () , . (Bye)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place - Parker Ferrell of Christiansburg
  • 2nd Place - Jerze Webb of William Byrd
  • 3rd Place - Parker Brown of Northside
  • 4th Place - Gabriel Melton of Carroll County

1st Place Match

  • Parker Ferrell (Christiansburg) 4-0, Fr. over Jerze Webb (William Byrd) 6-1, Sr. (Fall 3:58)

2nd Place Match

  • Jerze Webb (William Byrd) 6-1, Sr. over Parker Brown (Northside) 3-3, Jr. (Fall 2:11)

3rd Place Match

  • Parker Brown (Northside) 3-3, Jr. over Gabriel Melton (Carroll County) 7-5, Jr. (Fall 0:30)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place - Noah Shephard of Lord Botetourt
  • 2nd Place - Cole Pritchard of Cave Spring
  • 3rd Place - Anthony Jones of Northside
  • 4th Place - Bowman Altizer of Christiansburg
  • 5th Place - Andrew Myers of Carroll County

1st Place Match

  • Noah Shephard (Lord Botetourt) 6-1, Sr. over Cole Pritchard (Cave Spring) 6-1, Sr. (Fall 4:07)

2nd Place Match

  • Cole Pritchard (Cave Spring) 6-1, Sr. over Anthony Jones (Northside) 4-5, Fr. (NC)

3rd Place Match

  • Anthony Jones (Northside) 4-5, Fr. over Bowman Altizer (Christiansburg) 2-3, Jr. (Fall 1:58)

5th Place Match

  • Andrew Myers (Carroll County) 2-7, Fr. over () , . (Bye)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place - Bryan Taylor of Christiansburg
  • 2nd Place - Will Quesenberry of Northside
  • 3rd Place - Xavier Williams of Lord Botetourt
  • 4th Place - Dameon Robinson of Carroll County
  • 5th Place - Brycen Nielson of William Byrd

1st Place Match

  • Bryan Taylor (Christiansburg) 4-0, Sr. over Will Quesenberry (Northside) 4-3, Sr. (Fall 2:09)

2nd Place Match

  • Will Quesenberry (Northside) 4-3, Sr. over Xavier Williams (Lord Botetourt) 5-2, So. (NC)

3rd Place Match

  • Xavier Williams (Lord Botetourt) 5-2, So. over Dameon Robinson (Carroll County) 4-7, Jr. (Fall 2:48)

5th Place Match

  • Brycen Nielson (William Byrd) 0-7, Fr. over () , . (Bye)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place - Aiden LaComa of Christiansburg
  • 2nd Place - Hunter Richards of William Byrd
  • 3rd Place - Daniel Ramirez of Hidden Valley
  • 4th Place - Hudson Handy of Northside
  • 5th Place - Preston Lonker of Cave Spring
  • 6th Place - Mason Hale of Abingdon

1st Place Match

  • Aiden LaComa (Christiansburg) 4-0, Jr. over Hunter Richards (William Byrd) 5-1, Jr. (Dec 9-3)

2nd Place Match

  • Hunter Richards (William Byrd) 5-1, Jr. over Daniel Ramirez (Hidden Valley) 4-3, Sr. (Fall 3:51)

3rd Place Match

  • Daniel Ramirez (Hidden Valley) 4-3, Sr. over Hudson Handy (Northside) 3-4, So. (Fall 2:04)

5th Place Match

  • Preston Lonker (Cave Spring) 7-4, Fr. over Mason Hale (Abingdon) 1-4, So. (Fall 1:33)

About the Author:

Brooke Leonard is the newest addition to the 10 Sports team, joining in June 2019.